Make your own free website on Tripod.com

What are the different tenses for?

 

Indicative Mood – The uses of the different tenses

 

Simple Tenses:  Just conjugate the verb correctly!

 

Present:  Tells what happens normally or is happening.  Yo estudio español.  I study (am studying) Spanish.

 

Preterite:  Tells what happened.  Over. Done. Boom!  Ayer yo comí biftec.  Yesterday I ate steak.

 

Imperfect:  Tells what used to happen… Cuando era niño yo montaba en bicicleta con mis amigos todos los días en el verano.  When I was a kid I used to ride my bike with my friends every day in the summer.  Or what was happening (when something else happened).  Un día mientras yo montaba mi bici, me choqué con un árbol y me rompí el brazo.  One day while I was riding my bike, I crashed into a tree and broke my arm.  Or it can be used to describe a setting.  Era un día perfecto.  Hacía calor y el sol brillaba.

 

Conditional:  Tells what would happen (given the opportunity).  Si yo pudiera, viajaría a España.  If I could,  I would travel to Spain.

 

Future:  Tells what will happen.  Después de graduarme, viajaré por Latinoamérica.  After graduating, I’ll travel around Latin America.

 

Compound Tenses

 

Perfect Tenses- formed with “haber” and the past participle* (ado/ido, plus several irregulars)

*See section on Los Participios

Present Perfect (present of haber) – Something that has happened prior to this present moment in time.  ¿Quieres tomar un bocado conmigo?  Lo siento.  Ya he comido  Do you want to go get a bite to eat?  No thanks.  I’ve already eaten.

 

Pluperfect (imperfect of “haber”) – Tells what had happened prior to a moment in the past.  Cuando llegué a casa anoche, mis hijos ya habían hecho toda su tarea.  When I arrived at home last night, my kids had already done all their homework.

 

Future Perfect  (future of haber) – Tells what will have happened before some time in the future.  Antes de empezar mi carrera, habré viajado por Europa.  Before I start my career I will have traveled through Europe.

 

Conditional Perfect (conditional of haber) – Tells what would have happened (given a certain situaton in the past).  Si yo hubiera viajado a México, habría visto las pirámides grandes.  If I had traveled to Mexico, I would have seen the big pyramids.

 

Progressive Tenses-  usually formed with the verb “estar”* followed by the present participle (gerundio)  (and/iendo)  (*also common after “seguir”, “continuar” and “ir”)

 

Progressive tenses tell what is happening, what was happening, what will be happening or what what would be happening depending on the tense of “estar” that you use.


 

Indicative Mood:  Formation

PRESENT TENSE

 

Regular Verbs:  Drop ending, add …

 

AR: o, as, a, amos, áis, an

ER: o, es, e, emos, éis, en

IR:  o, es, e, imos, ís, en

íR:  o, es, e, ímos, ís, en

 

Stem changing verbs:  Change in all forms except “nosotros” and “vosotros”.

 

Common changes:  oàue, eàie, eài

 

Mover: muevo, mueves, mueve, movemos, movéis, mueven

Cerrar: cierro, cierras, cierra, cerramos,cerráis, cierran

Pedir: pido, pides, pide, pedimos, pedís, piden

 

Similar pattern verbs: jugar (uàue) and oler (oàhue)

 

Several IAR verbs change iàí  enviar:  envío, envías, envía, enviamos, enviáis, envían

 

Also UAR verbs change uàú  graduar:  gradúo, gradúas, gradúa, graduamos, graduáis, gradúan

 

Verbs ending in UIR (except “guir” verbs) add a “y”.  Huir: huyo, huyes, huye, huimos, huís, huyen

 

Some verbs change eàí  reír:  río, ríes, ríe, reímos, reís, ríen

 

Spelling changes

 

Words in Spanish are spelled the way they sound and sound the way they are spelled.  Sometimes you have to change the spelling of a word to make it sound right.

 

Verbs ending in ger or gir change gàj only in yo.  Coger: cojo, coges, coge, cogemos, cogéis, cogen

 

Verbs ending in (consonant)cer or (consonant)cir change càz only in yo.  Vencer: venzo, vences, etc

 

Irregular Verbs:

Irregular in “yo”

“ZCO verbs”:  Most verbs ending in (vowel)cer or cir end with “zco” in “yo”  conducir: conduzco, conduces, conduce, conducimos, conducís, conducen

 

“GO verbs”:  Many verbs end with “go” in “yo”.  Who knows why?

 


Caer: caigo, caes, etc.

Decir: digo, dices, etc.

Hacer: hago, haces, hace, etc.

Oír: oigo, oyes, etc.

Poner: pongo, pones, etc.

Salir: salgo, sales, etc.

Tener: tengo, tienes, etc.

Venir: vego, vienes, etc.


 

Saber: sé, sabes, sabe, etc.           caber: quepo, cabes, cabe, etc.                 ver: veo, ves, ve, etc.

 

Verbs that are more completely irregular:

 

Dar: doy, das, da, damos, dais, dan

Estar: estoy, estás, está, estamos, estáis, están

Haber: he, has, ha, hemos, habéis, han

Ir: voy, vas, va, vamos, vais, van

Ser: soy, eres, es, somos, sois, son

 

PRETERIT TENSE

 

Verbos Regulares:

AR: é, aste, ó, amos, asteis, aron

ER/IR: í, iste, ió, imos, isteis, ieron

 

Stem Changing Verbs:

 

  1. Only IR verbs have a stem-change in the preterite.
  2. They only change in the third person (él and ellos).
  3. They change eài or  oàu

 

Mentir: mentí, mentiste, mintió, mentimos, mentisteis, mintieron   

Pedir: pedí, pediste, pidió, pedimos, pedisteis, pidieron

Dormir: dormí, dormiste, durmió, dormimos, dormisteis, durmieron

 

But:  Contar:  conté, contaste, contó, contamos, contasteis, contaron

 

Spelling Changing Verbs

 

Verbs that end in…

 

CAR change càqu in yo:  tocar: toqué tocaste, tocó, etc.

GAR change gàgu in yo:  jugar: jugué, jugaste, jugó, etc.

ZAR change zàc  in yo:  comezar:  comencé, comenzaste, comenzó, etc.

 

Caer, leer and similar verbs:

 

í, íste, yó, ímos, ísteis, yeron  oír: oí, oíste, oyó, oímos, oísteis, oyeron

 

“uir” verbs (except guir)

 

í, iste, yó, imos, isteis, ieron  huir: huí, huiste, huyó, huimos, huisteis, huyeron

 

Verbos Irregulares

 

Endings for most irregular verbs are:  e, iste, o, imos, ieron*

 

*If the stem ends in “j”, the ellos ending is eron (conducir:  ellos condujeron.)

 

 

Irregular verbs and their stems:


andar (to walk): anduv-

caber (to fit): cup-

conducir* (to drive): conduj-

decir (to say, tell): dij-

estar (to be [state of being]): estuv-

hacer (to do, make): hic- (hizo)

poder (to be able): pud-

poner (to put, place): pus-

querer (to want): quis-

saber (to know): sup-

tener (to have): tuv-

traer (to bring): traj-

venir (to come): vin-

 


*All verbs ending in “ducir” are conjugated like “conducir”.

Tres verbos más

 

ir & ser:  fui, fuiste, fue, fuimos, fueron

 

dar:  di, diste, dio, dimos, dieron

 

IMPERFECT TENSE

 

AR verbs:  aba, abas, aba, ábamos, abais, aban

ER/IR verbs: ía, ías, ía, íamos, íais, ían

 

3 Irregular Verbs:

 

Ser: era, eras, era, éramos, erais, eran

Ir: iba, ibas, iba, íbamos, ibais, iban

Ver: veía, veías, veía, veíamos, veíais, veían

 

 

FUTURE and CONDITIONAL TENSES

 

These tenses have the same roots, but different endings.

 

Future endings:  é, ás, á, emos, éis, án

Conditional endings:  ía, ías, ía, íamos, íais, ían

 

Regular verbs:  Put the ending on the infinitive.

 

Irregular verbs:  Put the ending on the shortened root.

 


Caber- cabr

Decir-dir

Haber-habr

Hacer-har

Poder-podr

Poner-pondr

Querer-querr

Saber- sabr

Salir- saldr

Tener-tendr

Valer-valdr

Venir-vendr


 

 


 

Imperative Mood  (Mandatos, Commands)-Use and forms

 

Affirmative -Telling someone to do something.  (Object pronouns are usually attached to these, requiring a written accent mark to be added.)

 

Familiar (tú)- “él/ella” form of the verb  Habla, Juan.  Come, Paco.  Despiértate, María.

 

Irregulars

 

Decir- di

Hacer-haz

Ir- ve

Poner-pon

Salir-sal

Ser – sé

Tener-ten

Valer - val

Venir-ven

 

Familiar (vosotros)- Change the “r” to “d” in the infinitive.  Hablad.  Comed.  Dormid.  Depertados.

 

Formal (Ud. & Uds.)  - Take the “yo” form of the verb, drop the “o” and add the “opposite ending” (ARàe, en; ER,IRà a, an)  ¡Hable(n)!  ¡Coma(n)!  ¡Duerma(n)! ¡Despiérte(n)se!

 

Verbs that are irregular or have a spelling change in the “yo” form follow the same rules(as long as they end in “o” in “yo”) - ¡Tenga(n)!, ¡Conduzca(n)!, ¡Proteja(n)!,  ¡Convenza(n)!

 

Do you remember what happened to verbs that end in CAR, GAR and ZAR in the “yo” form of the preterit?  They changed CàQU, GàGU and ZàC before the “é”.  Since these verbs in formal commands will also end with “e” or “en”, we’ll make the same changes:  ¡Busque(n)!, ¡Juegue(n)!, ¡Comience(n)!

 

Unos irregulares  (What don’t these verbs end with in “yo”?):  Ir- ¡Vaya(n)! Ser- ¡Sea(n)!  Dar- ¡Dé!, ¡Den!, Estar- ¡Esté(n)!, Saber- ¡Sepa(n)!

 

Nosotros commands- Telling someone else or a group “Let’s...(do something)!”

 

For affirmative commands you have two options-

 

First and most common:  ¡Vamos a…(+ the infinitive)!  ¡Vamos a comer! Yes, it’s that simple!

 

Exceptions:  Never say “¡Vamos a ir!”, keep it to just “¡Vamos!”, and to say let’s see, just say “¡A ver!”

 

Or, like the formal commands, use the opposite ending after dropping the “o” from the “yo”.  ¡Hablemos!  ¡Comamos!  ¡Pensemos!*  ¡Movamos!*  ¡Durmamos!*  ¡Despertémonos!**

 

*Stem-changing verbs in nosotros:  Remember that they usually go back to the infinitive stem in the present tense?  AR and ER verbs do that in commands, too.  But, just to be difficult, IR verbs don’t!  They change to “U” or “I”, just like the 3rd person preterit and gerunds.

 

**In reflexive nosotros affirmative commands, drop the final “s” when adding “nos”.  This is how we end up with the common command everyone knows, “¡Vámonos!” (Let’s get outta here!)

 

 

Negative- Telling someone to not do something.  (With these commands you must always put the object pronoun before the verb.)

 

Regardless of the subject, familiar or formal, these commands always use the “yo” form + “opposite ending”.

 

No hables.  No hable Ud.  No hablemos.  No habléis.  No hablen Uds.

 

No comas.  No coma Ud.  No comamos.  No comáis.  No coman Uds.

 

No duermas.  No duerma Ud.  No durmamos.  No durmáis.  No duerman Uds.

 

No te despiertes.  No se despierte Ud. No nos despertemos.  No os despertéis. No se despierten Uds.

 

Those verbs that were irregular in Ud./Uds. commands are irregular in all forms:

 

No vayas.  No vaya Ud.  No vayamos.  No vayáis.  No vayan Uds.

 

No seas...  No sea Ud.... No seamos... No seáis...No sean Uds....

 

Etc.

 

Subjunctive Mood

The subjunctive mood is huge in Spanish.  You can’t summarize it easily, so I won’t try.  We’ll eventually look at its many, many uses.  If you can master the verb forms, then learning how to use them will be much easier.  Some of these you’ve already used- knowingly or not.

 

Present Subjunctive

 

Formation of the present subjunctive is identical to the negative commands.  The “yo” form is the same as the “él/ella” form.

 

Es importante que…

 

…yo hable.  …hables.  ….él hable.  …hablemos.   ...habléis.  ...ellos hablen.

 

...yo juegue  ...juegues.  ...ella juegue.  ...juguemos.  ...juguéis.  ellos jueguen.

 

...yo duerma.  ...duermas.  ...Ud. duerma.  ...durmamos.  ...durmáis.   ...ellos duerman.

 

...yo me despierte.  ...te despiertes.  ...ella se despierte.  ...nos despertemos.   ...os despertéis.   ...ellas se despierten.

 

...yo sepa.  ...sepas. ...Juan sepa.  ...sepamos.  ...sepáis. ...los estudiantes sepan.

 

Etc.

Past (Imperfect) Subjunctive

 

If you know the preterit tense, this will be easy.  There are two forms for this tense of the subjunctive, “RA” and “SE”.  They follow the same basic pattern, but just end differently.  You should recognize both, but I’ll want you to use the “RA” form when we start studying it.

 

-RA: Take the ellos form of the preterit, drop the “on” and add the following:  a,as,a, á/éramos, ais, an

 

Era importante que…

 

…yo comiera.  …comieras.  …ella comier.  ...comiéramos.  ...comierais.  ...ellos comieran.

 

...yo dijera.  ...dijeras.  ...ella dijera.  ...dijéramos.  ...dijerais.  ...ellos dijeran.

 

 

-SE: Drop the “ron” and add se, ses, se, é/ásemos, seis, sen

 

Era importante que…

 

…yo comiese.  …comieses.  …él comiese.  …comiésemos.  ...comieseis.  ...ellos comiesen.

 

...yo dijese.  ...dijeses.  ...Juan dijese.  ...dijésemos.  ...dijeseis.  ...ellas dijesen

 

 

Present Perfect Subjunctive

 

The present subjunctive of “haber” + the past participle

 

Ojalá que…

 

...haya, hayas, haya, hayamos, hayáis, hayan  (hablado, comido, dicho, etc.)

 

 

Pluperfect (Past Perfect) Subjunctive

 

The past subjuntive of “haber” + the past participle.

 

Era bueno que…

 

…hubiera, hubieras, hubiera, hubiéramos, hubierais, hubieran  (jugado, bebido, escrito)

O

...hubiese, hubieses, hubiese, hubiésemos, hubieseis, hubiesen  (mirado, subido, descubierto)

 

 

Los participios pasados

 

The past participle is used in the perfect tenses after the verb “haber”.  It is the equivalent to the English verb forms such as- spoken, eaten, lived, gone, been,  treated, etc.  In English these are sometimes the same as the simple past tense.  In Spanish they never are!  (FYI:  The past participle can also be used as an adjective.  It will be formed the same way, but then must agree.)

 

Formation: 

Regular Verbs

AR à ado*: hablado, trabajado, buscado, etc. 

ER/IR à ido*: comido, bebido, subido, vivido

 

The “d” is “officially” pronounced like “th” in “the”.  However, most native speakers don’t really pronounce it at all.

 

American:      He hablado.

Textbook:       He hablatho.

Native:            He habláo.

 

Verbs with Accents:  Verbs ending with the ER or IR following an “A”, “E” OR “O”  add and accent in the “I” (ído).*

 

Ejemplos:  leer- leído, oír-oído, caer-caído, etc.

 

*”i” is considered to be a weak vowel, along with “u”.  On the other hand, “a”, “e” and “o” are strong vowels.  Strong vowels eat weak vowels.  Therefore without accents these participles would sound like this:  lay-do, oy-do, ky-do.  The accent is like steroids- it makes the weak vowel strong so that it can not be defeated.

 

Irregular Past Participles  There are several irregular verbs that must simply be memorized.


Abrir

Abierto

Cubrir*

Cubierto

Decir

Dicho

Escribir

Escrito

Hacer

Hecho

Imprimir

Impreso

Morir

Muerto

Poner

Puesto

Resolver

Resuelto

Romper

Roto

Ver

Visto

Volver

vuelto


 

*As always, compound verbs will be done the same- descubrir- descubierto, describir- descrito, compopner-compuesto, etc.

 

Reflexive verbs:  Always put the reflexive pronoun before “haber”

Me he despertado.  ¿Te has despertado?  Ella ya se ha despertado.  Etc.

Also- if it’s negative, put the “no” before haber- have not=no have

 

 

 

Los Participios del Presente (gerundios)

(If you don’t get this, google “gerundio”, and you’ll see my website at or near the top.  It has a pretty good explanation.)

 

The gerundio in Spanish is the equivalent to the verb form ending in “ing”.  There is only one gerund for each verb- the gerund itself can never change!  It is used mostly in progressive tenses.  I am eating supper right now, can I call you back?  Estoy cenando ahora, ¿puedo llamarte más tarde?  However, unlike English, it can NEVER be used as a noun (dancing is fun, smoking is bad for you, etc.).

 

Formation of the gerundio:

 

Regular verbs:  Start with the infinitive, then drop AR, ER or IR.

ARà ando  hablando, jugando, mirando, etc.

ER/IRà iendo  comiendo, subiendo, bebiendo

 

Changing I to Y:  Verbs that end with a vowel before the iendo change the I to y.  (Except verbs ending in “guir”*)

 

leer à leyendo, oíràoyendo, caerà cayendo,  excluirà excluyendo,  huirà huyendo, etc.

 

*Verbs ending with “guir” have a u just to keep the “g” hard.  It is not pronounced.

 

distinguirà dsitinguiendo,  extinguiràextinguiendo

 

Stem-changing verbs

As with the preterite tense (él/ellos), present subjunctive and commands (nosotros & vosotros), only IR verbs will have any change.  And the change will be either eàI or oàu.

 

dormir- durmiendo, mentir – mintiendo,  pedir-pidiendo, morir-muriendo,servir-sirviendo, etc.

 

Pero:  mover-moviendo, contar- contando, entender-entendiendo, etc.

 

There are only two irregular gerundios:  irà yendo, poderà pudiendo.  That’s it!

 

Object pronouns (indirect, direct and reflexive)  are otten attached to the end of the gerund.  When you do this, add an accent to the strssed letter of the gerund (“a” or “e” before “ndo”)

 

Estoy divirtiéndome. - ¿Estás despertándote? - Ella está sentádose. - Estamos muriéndonos de hambre. - ¿Estáis llamándole a María? - ¿El reloj? ¿Están dándolo al profesor?

 

Reflexive Verbs in General

Reflexive verbs end in “se” in the infinitive form.  Some verbs are inherently reflexive, and many verbs that are not labeled as “reflexive” can be made reflexive.  For example, you can talk to yourself, right?  Regardless, reflexive verbs have pronouns- me, te, se, nos, os, se- and these must agree with the subject.  The placement of these pronouns can be confusing.  They can always go before the conjugated verb.  And they can be attached to the end of the infinitive, an affirmative command, or the gerund.